PYTANIA
I ODPOWIEDZI
INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE
Jaki jest rzeczywisty koszt instalacji fotowoltaicznej?
Koszt budowy instalacji zależy od wielu czynników: jej wielkości, położenia, ale przede wszystkim od rodzaju wybranych paneli fotowoltaicznych. Koszt instalacji zestawu o mocy ponad 5 kWp zaczyna się od 22 500 zł. Jednak, aby poznać dokładną cenę instalacji na miarę twoich potrzeb, skontaktuj się z nami o darmowy audyt.
Kiedy zwróci się koszt instalacji fotowoltaicznej?
Średni okres zwrotu takiej inwestycji wynosi 6-7 lat uwzględniając dotacje „Mój prąd” i „Ulga termomodernizacyjna”.
Co z trwałością systemów fotowoltaicznych?
Korzystamy z paneli producentów paneli o najwyższej jakości. Wszystkie posiadają 12 lat gwarancji na produkt oraz 25-letnią gwarancję na uzysk. Oznacza to, że przez 25 lat ich wydajność nie spadnie poniżej 80%.
Jakie urządzenia mogą być zasilanie z paneli fotowoltaicznych?
Energia wytworzona z instalacji fotowoltaicznej może zasilać wszelkie urządzenia elektryczne w domu, firmie i nie tylko. Mogą to być urządzenia AGD, światło, a nawet ogrzewanie elektryczne. Systemy PV są stosowane również w infrastrukturze, np. jako zasilanie oświetlenia, telefonów alarmowych, czy w fotoradarach.
Jakie warunki nasłonecznienia są najlepsze?
Zarówno południowe nachylenie dachu jak i skierowane na wschód-zachód jest możliwe. Oba warianty przynoszą uzysk, różnią się one jedynie nasileniem i czasem wytwarzania energii.
Ile trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?
Czas montażu jest uzależniony od wielkości instalacji. Montaż dla domu jednorodzinnego trwa od 1 do 3 dni, w zależności od warunków pogodowych.
Czy pokrycie dachu ma znaczenie?
Nie ma znaczenia. Instalacja może być zainstalowana na dachówce ceramicznej, blachodachówce, na dachu trapezowym, goncie czy dachu płaskim. Ewentualnie w przypadku gdy konstrukcja dachu jest nieodpowiednia, jest możliwość postawienia instalacji fotowoltaicznej na gruncie.
Co z dostawca energii, jak zmienić umowę?
Po ukończeniu montażu instalacji należy przyłączyć ją do operatora sieci energetycznej. W tym celu nasza firma w ramach pełnomocnictwa zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi z tym procesem. W efekcie wymieniony zostaje licznik energii elektrycznej na dwukierunkowy. Dzięki temu konsument staje się prosumentem i od tej chwili może nadmiar wyprodukowanej energii magazynować u dystrybutora i następnie wykorzystać 80% tej wartości przy instalacji do 10 kWp oraz 70% dla instalacji od 10 do 50 kWp.
Czy wymiana licznika na dwukierunkowy jest płatna?
Nie, wszelkie koszty wymiany licznika ponosi zakład energetyczny.
Jak czyścić panele fotowoltaiczne?
W przypadku małych instalacji, tj. na dachach domów jednorodzinnych – jest to zbędne. Deszcz zmyje wszelkie zabrudzenia. Jednak instalacje na gruncie które są przy drodze oraz w okresie pylenia mogą wymagać czyszczenia paneli. Pamiętaj żeby zlecić czyszczenie paneli profesjonalnej firmie.
Czy śnieg i grad mogą uszkodzić panele fotowoltaiczne?
Nie. Wszystkie panele przez nas stosowane przeszły testy wytrzymałości na niekorzystne warunki atmosferycznej, takie jak burze, gradobicie, wiatr, wysokie temperatury czy obciążenie śniegiem i posiadają certyfikat TUV.