Przejdź do treści
Baza wiedzy Krok po kroku: Montaż Mikroinstalacji Fotowoltaicznej

Krok po kroku: Montaż Mikroinstalacji Fotowoltaicznej

Krok po kroku: Montaż Mikroinstalacji Fotowoltaicznej

Omówienie procesu montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej na przykładzie konkretnego projektu. Bezpieczeństwo, wybór lokalizacji, instalacja paneli i podłączenie do sieci.

Krok po kroku Montaż Mikroinstalacji Fotowoltaicznej

Montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych jest obecnie jednym z najprostszych sposobów na obniżenie stałych kosztów (rachunków za prąd), jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska. W tym artykule przyjrzymy się krok po kroku procesowi montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej, skupiając się na kluczowych aspektach, takich jak bezpieczeństwo, wybór odpowiedniej instalacji i jej lokalizacji, instalacja paneli i ich podłączenie do sieci.

Wybór optymalnej lokalizacji

Krok po kroku Montaż Mikroinstalacji Fotowoltaicznej (2)

Pierwszym krokiem jest dobór odpowiedniej instalacji do potrzeb użytkownika oraz wybór odpowiedniej lokalizacji dla paneli fotowoltaicznych. Ma to kluczowe znaczenie dla ich efektywności. Zapoznaj się z ostatnimi fakturami za prąd, tam możesz zobaczyć roczne zużycie na danym liczniku, które pomoże Tobie w doborze wielkości. Należy także brać pod uwagę planowane zmiany w zużyciu (takie jak zmiana ogrzewania na zasilane na prąd, np. montaż pompy ciepła). Jeżeli chcesz dowiedzieć się jaka instalacja fotowoltaiczna jest odpowiednia na Twoje zużycie skontaktuj się z naszym biurem, a my pomożemy Tobie w doborze najlepszego rozwiązania! Upewnij się, że miejsce montażu jest dobrze nasłonecznione przez większą część dnia. Minimalizuj cień rzucany przez okoliczne budynki czy drzewa, aby zapewnić panelom jak najwięcej światła.

Instalacja modułów fotowoltaicznych

Krok po kroku Montaż Mikroinstalacji Fotowoltaicznej (3)

Kolejnym krokiem jest instalacja modułów fotowoltaicznych na odpowiedniej konstrukcji. Panele bifacjalne powinny być montowane na konstrukcji do nich przeznaczonych – dzięki temu możesz liczyć na uzyskanie ogłaszanych przez producenta wyników produkcji prądu. Jeżeli montaż jest na dachu, pamiętaj że modułów nie należy montować zbyt jego połaci – instalator powinien zachować odpowiednią przestrzeń dla wentylacji, co wpłynie na efektywność paneli. Montaż mikroinstalacji wykwalifikowanej ekipie może zająć od 1 do 4 dni, w zależności od skomplikowania projektu.

Podłączenie do sieci

Krok po kroku Montaż Mikroinstalacji Fotowoltaicznej (4)

Gdy panele są już zamontowane, nadszedł czas na podłączenie instalacji do sieci elektrycznej. Takie podłączenie może wykonać jedynie instalator z odpowiednimi uprawnieniami. Następnie należy zgłosić instalację fotowoltaiczną do lokalnego Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). CP Green Energy w ramach usługi montażu składa zgłoszenie w imieniu użytkownika na mocy pełnomocnictwa, zatem nie musisz się o to martwić.

Korzystaj z własnej energii!

Po akceptacji zgłoszenia przez OSD można spokojnie korzystać z własnej energii wyprodukowanej przez wybudowaną mikroinstalację. Oprócz niższych rachunków za prąd można skorzystać z licznych dofinansowań dostępnych w naszym kraju. Najpopularniejsze to dofinansowania „Mój Prąd”, z którego mogą korzystać wszyscy nabywcy fotowoltaiki dla domu do mocy 10 kWp, oraz „Czyste powietrze”, które ma już pewne wymagania ekonomiczne względem beneficjenta i jest przeznaczone do zmiany źródła ciepła na ekologiczne, ale przy zamontowaniu pompy ciepła wraz z fotowoltaiką można zyskać większe dofinansowanie niż przy pierwszym programie. CP Green Energy składa wnioski o dofinansowanie dla wszystkich Klientów naszych usług, którzy wyrażą taką chęć i spełniają wymagania. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej skontaktuj się z nami.

Podsumowanie:

Montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej to kompleksowy proces, który wymaga uwagi na każdym etapie. Bezpieczeństwo, wybór odpowiedniej lokalizacji, poprawna instalacja paneli oraz prawidłowe podłączenie do sieci to kluczowe elementy sukcesu. Pamiętaj, że w razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z profesjonalistami, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami poprzez formularz,
a odpowiemy na wszystkie wiadomości

Temat*