Przejdź do treści
Baza wiedzy Wiata garażowa czy instalacja fotowoltaiczna? Polskie prawo budowalne, a carport fotowoltaiczny.

Wiata garażowa czy instalacja fotowoltaiczna? Polskie prawo budowalne, a carport fotowoltaiczny.

Carport fotowoltaiczny – wiata garażowa czy instalacja fotowoltaiczna?

Polskie prawo budowalne względem budowy carportu fotowoltaicznego może być skomplikowane, dlatego przychodzimy z pomocą. W tym artykule rozwiejemy wątpliwości i wyjaśnimy, jakie są różnice między carportem fotowoltaicznym, a zwykłą instalacją fotowoltaiczną oraz jakie przepisy obowiązują w Polsce.

Carport fotowoltaiczny: Wiata czy Instalacja Fotowoltaiczna?

Carport fotowoltaiczny to innowacyjne rozwiązanie, które łączy funkcję parkingu z produkcją energii elektrycznej dzięki panelom fotowoltaicznym. Jednakże, zgodnie z definicją, carport fotowoltaiczny powinien być przede wszystkim określany jako wiata samochodowa z zadaszeniem z instalacji fotowoltaicznej. Jest to struktura, która nie tylko chroni pojazdy przed warunkami atmosferycznymi, ale także wykorzystuje powierzchnię dachową do produkcji energii słonecznej. W Polsce, budowa carportu fotowoltaicznego jest zazwyczaj traktowana jako konstrukcja będąca zarówno wiata garażową, jak i instalacją fotowoltaiczną, co może wpłynąć na obowiązujące przepisy i regulacje. Carport musi spełniać większe wymagania obciążeniowe niż typowa instalacja fotowoltaiczna, ponieważ jej celem jest ochrona auta, a także powinna wytrzymać ewentualne zderzenia samochodu z konstrukcją, które może nastąpić podczas parkowania.

Wiata garażowa a Prawo Budowlane

Wiaty garażowe, znane także jako wiaty samochodowe, służą do ochrony pojazdów przed warunkami atmosferycznymi. W większości przypadków nie wymagają one uzyskania pozwolenia na budowę, o ile nie przekraczają określonych parametrów, takich jak powierzchnia zabudowy czy wysokość. Lokalne przepisy mogą różnić się, dlatego zawsze warto sprawdzić, jakie regulacje obowiązują w danym regionie.

Carport Fotowoltaiczny a Prawo Budowlane

Warto zwrócić uwagę na przepisy Prawa Budowlanego w kontekście carportu fotowoltaicznego. Zgodnie z ustawą, wiaty o powierzchni do 35 m2 mogą być wznoszone bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie inwestycji odpowiedniemu organowi. Jednak ogólna liczba takich obiektów na działce nie może przekroczyć dwóch na każde 500 m2 powierzchni.

Z kolei art. 30 Prawa Budowlanego określa, że nie wymaga się pozwolenia na budowę ani zgłoszenia w przypadku „wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, znajdujących się na działce, na której istnieje budynek mieszkalny lub działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, pod warunkiem, że całkowita liczba takich wiat na działce nie przekracza dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki”. W związku z powyższym, jeśli zamierzamy postawić carport na działce, na której znajduje się już budynek mieszkalny, nie jest wymagane ani zgłaszanie, ani uzyskiwanie pozwolenia na jej budowę.

Niemniej jednak, nadal istnieją pewne warunki, takie jak zachowanie odpowiednich odległości od granic działki oraz okien sąsiednich budynków (na 7 m od okien i 3 m od granicy działki; chyba że to działka drogowa). Ponadto, zawsze warto sprawdzić lokalny plan zagospodarowania przestrzennego przed rozpoczęciem prac. W niektórych przypadkach może być konieczne uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, zwłaszcza w obszarach chronionych lub w strefach ochrony konserwatorskiej.

Podsumowanie:

Decydując się na budowę carportu fotowoltaicznego, trzeba zrozumieć różnice między wiatą garażową, a zwykłą instalacją fotowoltaiczną oraz przepisy regulujące takie inwestycje. Carport fotowoltaiczny to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na oszczędzanie energii i ochronę pojazdów. Przed rozpoczęciem budowy zawsze warto skonsultować się z lokalnymi władzami i ekspertami od instalacji fotowoltaicznych. CP Green Energy jako profesjonalny producent i doradca, pomaga w ustaleniu czy w Twoim przypadku wymagane jest pozwolenie na budowę, czy tylko zgłoszenie budowy. Ponadto, posiadamy rzuty techniczne naszych carportów, które są kluczową częścią zgłoszenia budowy, a do zgłoszenia budowy możemy przygotować projekt dostosowany do lokalnych wymogów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszelkie pytania i wątpliwości.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami poprzez formularz,
a odpowiemy na wszystkie wiadomości

Temat*